Plzeňská stopovačka | Bez pedálů

Že koloběžka není jen nástroj pro sport a výlety s přáteli, se můžete přesvědčit na dalším závodě seriálu Bez pedálů.

Naše stopovačka vás provede Plzní z historického centra až k oblasti boleveckých rybníků. Ukážeme vám, že městem se dá projet pohodlně, bezpečně a bez stresu. Zjistíte, že koloběžka je i výborný dopravní prostředek do města.

Postupně vám odtajníme všechny body tratě a naznačíme, kudy k nim vede nejlepší cesta. Pro notorické bloudiče bude ve finále i návrh trasy v GPX formátu.

A že nejste z nejrychlejších? Nevadí. Užívejte si jízdu i město a nezapomínejte - není to jen sport.

Tento závod je nejlepší konzumovat v týmu - vezměte ženy, muže, děti, babičky, dědečky, zaregistrujte závodní tým, vezměte koloběžky a vyražte na trať.

Povinné body trasy

Seznam bodů a mapka ke stažení

Start - Západočeské muzeum
Nejvýznamnější muzeum západních Čech. Bylo postaveno v roce 1899. Mimo jiné se v něm nachází plzeňská městská zbrojnice - největší dochovaná historická zbrojnice v Evropě.

Spejbl a Hurvínek
Socha populárních loutkových postaviček otce a syna, které vytvořil Gustav Nosek pro Josefa Skupu a plzeňské Loutkové divadlo Feriálních osad.

Kašna chrtice
Moderní kašny na náměstí Republiky. Jednoduché moderní tvary, odkazující k městskému znaku, rozdělovaly Plzeň v době instalace na dva nesmiřitelné tábory příznivců a odpůrců. Zobrazují tři části městského znaku - anděla, velblouda a chrtici.

Začátek Berounky
Na tomto místě se stékají dvě ze čtyř plzeňských řek - Mže a Radbuza. Vzniká tak řeka Berounka.

Kalikovský mlýn
Původně mlýn, nyní sportovní a relaxační centrum s restaurací. Součástí objektu je i malá vodní elektrárna z roku 1932 osazená Kaplanovou turbínou. Zařízení je kompletně zrestaurováno a plně funkční - turbínu můžete vidět ze sálu restaurace.

Kilometrovka
Památná alej. Byla vysazena v roce 1893. Má délku 1070 metrů a je v ní 211 stromů.

Chotkovo sedátko
Dřevěný altán v Lochotínském parku. Stojí na místě původního sedátka pojmenovaném po hraběti Chotkovi, zakladateli okrašlovacích spolků v Plzni. Pod sedátkem je ve skále vyhloubena "poustevna" - pozůstatek původního romantického pojetí lázeňského parku.

Dinopark
Je od roku 2003 součástí Zoologické a botanické zahrady města Plzně. Je to první Dinopark na území ČR. Na 3ha ukazuje statické i pohyblivé modely prehistorických zvířat v životní velikosti.

Rozhledna Sylván
Postavil ji v roce 2000 T-Mobile. Je vysoká 68 metrů a na vrchol vede 122 schodů. Vyhlídková plošina je ve výšce 23 metrů.

Andělíček u jezírka
Kopie sochy původně stojící v místě starého lomu. Park vznikl v letech 1935 až 1937 jako městský projekt nouzových prací pro nezaměstnané v době hospodářské krize. Během války došlo k zatopení lomu a originál sochy strávil přes 50 let pod hladinou.

Centrální park
Tak jako New York i Plzeň má “Central park”. Ten náš najdete uprostřed sídliště na Lochotíně. Po celý rok si v něm můžete zabruslit na kluzišti s bruslařskou dráhou.

Mikulka
Vrch s původním jménem Stáž. Podle pomníku Jindřicha Mikoleckého, spolupracovníka Emila Škody a projektanta městského vodovodu, městských elektrických rozvodů a městské nemocnice se mu začalo říkat Mikulka.

Bolevák - Ostende
Velký Bolevecký rybník, Bolevák, je největší a nejstarší rybník bolevecké soustavy. Založen byl roku 1461. V 19. století v něm Plzeňský Prazdroj těžil led pro chlazení piva. Pláž rybníka má jméno Ostende podle restaurace a půjčovny loděk postavené ve dvacátých letech 20. století.

Cíl - Kamenný rybník
Byl založen roku 1460. Je napájen vodou z rašeliniště a voda má proto nahnědlou barvu a složení podobné vodě ve finských jezerech.

Doporučená trasa

Odkaz na mapu
Mapa ve formátu GPX
Závod pořádal Bez pedálů a KOLOBĚHsport.

Vyfoť co musíš, jeď kudy chceš!

... to jsou základní pravidla závodu
  • je třeba navštívit všechny povinné body trasy (viz níže)
  • jako důkaz o návštěvě bodu poslouží fotografie místa s vaším startovním číslem
  • kudy a v jakém pořadí body navštívíte je čistě na vás
  • nevíte-li kudy jet, držte se námi navrhované, pohodové, trasy (viz mapa dole)
  • ale nebojte se - na startu dostanete papírovou mapu doporučené trasy a popis všech požadovaných bodů

2013


  • 1. Střelci
  • 2. KOLOBĚHsport
  • Los Panděros

Podporují nás